bets10 kibris taksi
Arama Motorlarına Kayıt

Arama Motorlarına Kayıt

By on 26 Kas 2011 in Blog | 1 comment

Site Arama Motorlarına Nasıl Kayıt Yapılır

Web TasarımGoogle a En Kolay Kayıt AdSense

Sayfalarınızın içeriğini otomatik olarak tarar. Bu sayede, hedef kitlenize yönelik ve sitenizin içeriği ile alakalı reklamları sunar (hem metin hem de resim reklamlarını seçebilirsiniz), reklamlar o kadar iyi eşleştirilir ki okuyucularınız onları gerçekten yararlı bulurlar.

Google AdSense Web Sitesinin içeriği ile alakasını ayarlamak için sitenizi GoogleBot ile taratır ve Sitenizi indexler.

Sitenizi tek tek Nasıl Kayıt Yapabilirsiniz

Google sayfa indexleme işini GoogleBot (Diğer Arama Motorları da aynı şekilde çalışır) mekanizması ile yapar. Bu bilgisayar yazılımı sayesinde hiç durmadan site gezen GoogleBot girdiği sayfalardaki her linki kontrol eder. PR değeri ile doğru orantılı bir şekilde sitenize geliş sıklığı değişebilir. Örnek olarak PR1 değerli bir siteye ayda bir geliyorsa PR5 değerli siteye günde bir gelir. Her gelişinde sayfanızdaki tüm linkleri kontrol eder ve düzgün olanları veritabanına kaydeder (indexler).

Bu yüzden PR değeri yüksek olan sitelerden link alırsanız GoogleBot o linki takip ederek sitenize daha çabuk gelebilir ve Bu referans sayesinde PR değeriniz yükselebilir. Artık Birçok site PR değişimi yapmakta.

Binlerce arama motorunun veritabanını ortak kullandığı http://www.dmoz.org/ a web sitenizi kayıt ederek web sitenizin izlenilirliğini artırabilirsiniz.

Dünyada en çok tercih edilen arama motoru www.google.com a sitenizi kayıt ettirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Eğer hedef kitleniz türkiye içinde ise kayıt işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. www.arabul.com sitesine giderek “Arama motorları” olarak tarama yapınız.Açılan sayfada “Genel İçerikli Arama Motorları” seçeneğini tıklayınız.Türkiyede kayıtlı arama motorlarının listesi açılacaktır.Bu sitelere tek tek girerek sitede bulunan “ekle” , “site ekle” vb. butonlara basarak web sitenizin kaydını kendiniz hiç bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Arama Motoruna Kayıt

Sitenizi Buradan Tüm Arama Motorlarına Kaydedin

Dilerseniz Arama motorlarına bir seferde onlarca arama motoruna kayıt yapabileceĞiniz ücretsiz arama motoruna kayıt sayfasından 50 Arama moturuna aynı anda kayıt yapabilirsiniz

Google Arama Motoru Kayıt

Bu sayfada sitenizi arama motorlarına nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Her arama motoru aynı yöntemi kullanmadığından sadece sitenizi Goolge’ye nasıl ekleyeceğinizi uygulamalı olarak göstereceğim. Diğer arama motorlarına benzer şekilde veya sadece site adresini yazarak ekleyebileceksiniz. Ayrıca bu sayfada anlatılanları uyguladığınız anda siteniz Google’ye eklenmez. Google’nin sitenizi tanıması, hangi arama sonuçlarında çıkacağına karar vermesi için biraz zaman alabilir.

Yapacağımız işlem özetlemek gerekirse sitemizin adresini Google örümceklerinin (crawler) tarama listesine ekleyeceğiz. Daha sonra örümceklerin sitemizdeki tüm sayfaları ziyaret ettiğinden emin olmak için sitemizin tüm sayfalarını içeren bir site haritası oluşturup bu haritayı Google örümceği ne tanıtacağız. Zamanla Google örümceği sitemize gelecek ve site haritasını görerek sitemizdeki tüm sayfaları görebilecek. Böylece tüm sayfalar Google’ye kaydedilmiş olacak.

Sitemizi Google örümceğinin tarama listesine eklemekle başlayalım. www.google.com.tr/addurl linkine tıklayalım ve sırayla sitenizin tam adresini, yorumunuzu ve doğrulama kodunu yazın. Daha sonra www.google.com/webmasters/sitemaps adresinden giriş yapmalısınız. Yani Google üyeliğiniz olması lazım (Gmail üyeliği gibi…) Açılan sayfaya sitemizin adresini yazıyoruz ve ekle butonuna tıklıyoruz.

Şimdi bu sitenin bize ait olduğunu Google’ye ispatlamamız gerekiyor. Bunu sitemize bir meta tag ekleyerek veya sitemize bir sayfa ekleyerek yapabiliriz.

Sitenizi doğrulayın linkine tıklıyoruz ve hangi yöntemle sitemizi tanıtacağımızı seçiyoruz. Ben yeni sayfa oluşturma yöntemini tercih ediyorum. Şimdi aşağıda görülen Google’nin belirlediği bir sayfayı siteme eklemek için Bir HTML dosyasını karşıya yükle seçeneğine tıklıyorum ve aynı isimdeki sayfayı hazırlayıp sunucudaki kök dizine (yani index.html veya index.php sayfasının yanına) gönderiyorum.

Gönderdikten sonra Doğrula butonuna tıklıyorum. Yaptığımız son işlemle sitemizi Google Web yöneticisi araçları sayfasına eklemiş olduk. Şimdi sitemizdeki tüm sayfaların Google’ye kaydedilmesi için bir site haritası oluşturalım. Xml Sitemaps adresine girip sitemizin adresini yazalım ve sayfa altındaki Start butonuna tıklayalım. Sitenizin büyüklüğüne göre sitemap oluşturma işlemi biraz zaman alabilir. Sitemap oluşturulduktan sonra yeni bir sayfa açılıyor ve buradan sitemapları indirebiliyoruz. Ben sitemap.xml ve urllist.rxt dosyalarını indirdim.

Bunları indirdikten sonra sitemap.xml ve urllist.txt dosyalarını sitenizin kök klasörüne yerleştirin. Şimdi Google site yöneticisi araçları sayfasına geri dönüp Site Haritaları sekmesine tıklayalım ve haritalarımızı Google’ye tanıtalım. Açılan sayfadan Site haritası ekle linkine tıklıyoruz.

Aynı işlemi tekrarlayarak ama sitemap.xml yerine urllist.txt yazarak sitemizin diğer haritasını da ekleyebiliriz.

Son yapdığımız işlemle sitemap.xml dosyasının sitemizin haritası olduğunu Google’ye bildirmiş olduk. Google örümcekleri sitemizi ziyaret ettiğinde bu dosyalara bakarak sitemizin bütün sayfalarını görebilecek ve bu sayfaları dolaşarak kaydedecektir.

Artık siteniz Google’de.. ancak sitenizin Google içeriğine eklenmesi zaman alabilir. Bu süre içerisinde sitenizi diğer arama motorlarına da ekleyebilirsiniz. Diğerlerine eklemenin bu kadar uzun ve karmaşık olmayacağından emin olabilirsiniz.

ARAMA MOTORU KAYIT

web sitesini arama motorlarına kaydetme

ücretsiz arama motorlarına kayıt

arama motorlarına kayıt nasıl yapılır

arama motorlarına kayıt programı full

arama motorlarına kayıt gezginler

arama motorlarına kayıt programı

arama motorlarına toplu kayıt

internet arama motorlarına kayıt

ücretsiz arama motorlarına kayıt

bedava arama motorlarına kayıt

arama motorlarına toplu kayıt

arama motorlarına kayıt programı full

arama motorlarına kayıt nasıl yapılır

arama motorlarına kayıt programı

arama motorlarına kayıt gezginler

arama motorlarına kayıt siteleri

sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz

internet arama motorlarına kayıt

ücretsiz arama motoruna kayıt

ücretsiz arama motoru optimizasyonu

bedava arama motoru kayıt

ücretsiz google kayıt

arama motorlarına bedava kayıt

google kayıt

arama motorlarına kayıt

google kayıt bedava

google kayıt yaptırmak

google kayıt nasıl yapılır

google kayıt ol

google kayıt defteri

google kayıt girdisi

google kayıt olma

ücretsiz arama motorlarına kayıt

arama motorlarına kayıt nasıl yapılır

arama motorlarına kayıt programı full

arama motorlarına kayıt gezginler

arama motorlarına kayıt programı

arama motorlarına toplu kayıt

arama motorlarına kayıt siteleri

arama motoru

 

    1 Comment

  1. Arama motorlarina kayit ve site duzenlemesi icin yardim istiyorum. Av Arzu Yilcin

    Arzu Yilcin

    Mart 3, 2014

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir